Czułe słówka, które były tematem ostatniej pogadanki w przedszkolu w gr. ,,Jagódki” to m.in. ,,dziękuję”, ,,przepraszam” , ,,proszę”, ,,kocham!, ,,pa!”, ,,dzień dobry” . Pomocą w zajęciach była książka Barbary Supeł, autorki znanej serii bajek dla dzieci.
Podczas spotkania ,,Jagódki” towarzyszyły głównej bohaterce Jadzi i jej rodzinie w jedną z ich niedziel. Przyglądając się zajęciom i zachowaniom dziewczynki, które wykonywała w ciągu dnia uczyły się życzliwości i łagodności do innych.
Na początku uczestnicy wspólnie z bohaterami spędzili pobudkę i pierwsze czynności zaraz po otworzeniu oczu. Wypełniały je miłość, ciepło i serdeczne gesty. ,,Jadzia biegnie do sypialni rodziców. Wślizguję się pod kołdrę. Przyciska zimne stopy mamy. Mama od razu się budzi. – Kocham cię! – woła Jadzia i całuje mamę w oko . –Mhmmm… – odpowiada mama. – Ciebie też kocham! – mówi Jadzia i całuję tatę w nos. – Mhmmm… – odpowiada tata.” – brzmiał fragment książki.
,,Wszystkich kocham!” – wykrzykuje dziewczynka , skacząc z radości- przeczytała w dalszej części bibliotekarka. Następnie, jak czasem się mówi nie odstępując bohaterki na krok przedstawiła dzieciom kolejne części dnia, w tym przygotowywanie posiłku, śniadanie, poranną toaletę, zabawy z psem i pełne uścisków powitanie z bratem.
Na zakończenie rozmawialiśmy, o tym, że czułość można okazywać zarówno przez słowa jak i gesty. Kolejny raz odnieśliśmy się do Jadzi, która na kartach książki dla gumowego kurczaka i pluszowego brokuła, swoich przytulanek szykowała śniadanie. Ponadto chwilę po tym narysowała laurki dla swojej rodziny, sprawiając wszystkim wiele radości.
,,Kocham takie niedziele!” – podsumował brat głównej bohaterki. ,,Ja też!” – dodała Jadzia – wybrzmiały ostatnie słowa książki.
Opr. K. Olszewska



